|
مشخصات کلي |
نام درس: رياضي پايه ي دوم. مدت:4 زمان: صفحه: تهيه کننده: طرح درس: شماره موضوع:جمع | ||
|
هدف کلي |
جمع هاي اساسي نوع دوم | ||
|
هدفهاي جزئي |
دانش آموزان بتوانندشکل هاي مربوط به جمع اساسي را جدا کنند، بايک بسته ي ده تايي ويکتايي مابين2تا9يک عدد دورقمي درست کنند. | ||
|
رفتارهاي ورودي |
ارتباط حاصل جمع يک بسته ي ده تايي با چند يکي را با حاصل جمع اساسي را بيان کند. | ||
|
روش ها |
ايفاي نقش ، پرسش وپاسخ ، نمايشي(مجسم ، نيمه مجسم ، مجرد) | ||
|
موادآموزشي |
خوددانش آموزان ، مهره هاي رنگي ، کتاب ، تابلو ، گچ. | ||
|
مدل کلاسي |
گروهي ، گرد ، يو | ||
|
نحوه تعامل |
نوشتن چند تمرين در تابلو ، انجام تمرينات درکتاب ، رفع اشکالات ، وکنترل | ||
|
مفاهيم کليدي |
جمع يک بسته ي ده تايي وباچنديکي ، وحاصل جمع دوعدد يک رقمي باهم. |
ارائه ي زمان | |
|
آمادگي ايجادانگيزه |
حضور وغياب ، توجه به روحيه ي دانش آموزان ، جمع هاي که حاصل آن ها يک رقمي است به ياد بسپارند.
|
5 | |
|
ارزشيابي تشخيصي |
دادن چند تمرين درتابلو وحل آنها از جمع اساسي نوع اول جدول ارزشهاي مکاني يکي وده تايي. نمونه فعاليتهاي معلم نمونه فعاليتهاي دانش آموز |
دقيقه 5 | |
|
ارائه ي درس |
براي بدست آوردن حاصل جمع =5+7 ابتدا 7 نفر دانش آموزبه پاي تابلو آورده بعد 5 نفرراصدا کرده بعد از سؤال که چند نفر درسمت راست وچند نفردرسمت چپ ، دوباره يک نفر را صدا کرده تا باآنها يک دسته ده تايي جداکندوبيان کند چند يکي باقي مي ماند... نيمه مجسم انجام چند تمربن درتابلو وحل آنها توسط دانش آموزان. |
پاسخ به تمرينات ، تابلوجمع ها(ايجادآمادگي) جدا کردن دسته هاي ده تايي وبيان يکي درسمت چپ. انجام تمرينات مربوط به درس جمع اساسي نوع دوم فعاليت گروهي براي رفع اشکالات همديگر. |
دقيقه 15
|
|
ارزشيابي تکويني |
دادن تکاليف پاياني درس جديد. |
دقيقه 5 | |
|
نتيجه گيري جمع بندي |
دانش اموزان بعد از تدريس وآموزش ياد خواهند گرفت که جمع دو عدديک رقمي با حاصل دورقمي از بسته ي ده تايي چقدر يکي درست مي شودو در جمع دوعدد يک رقمي با حاصل دورقمي اول بايد عددبزرگتر نوشته شود. |
دقيقه 5 | |
|
ارزشيابي پاياني |
سوالات تمريني با توجه به شکل حاصل عبارات زير را بدست آورند(تابلو ، دفتررياضي) |
دقيقه 5 | |
|
تعين تکاليف |
دادن تکاليف پايان درس واز دانش آموزان مي خواهيم تمرينات صفحه ي 41الي40 رايک بار ديگر در دفتر رياضي بنويسند وچند تمرين ديگر با کمک پدر ومادر خود انجام دهند. |
دقيقه 5
| |
|
|
|
|
|